Od 2 stycznia do połowy marca 2009 roku w Muzeum Miejskim „Sztygarka” można oglądać wystawę „Wspomnienia z PRL-u” cz. I, poświęconą obchodom kolejnych rocznic Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.
Temat ten jest doskonale znany starszym odbiorcom, natomiast młodsze pokolenie nie wie o takim fragmencie historii naszego państwa prawie nic. Dzięki tej ekspozycji może więc zobaczyć, z jak dużym rozmachem echa przeobrażeń w Rosji z 1917 roku odbiły się po zakończeniu II wojny światowej we wszystkich krajach demokracji ludowej. Uwidaczniają ten fakt duże ilości barwnych plakatów, okolicznościowe medale, eksponowanie w malarstwie i grafice „wiecznie żywego” Włodzimierza Lenina, wprowadzanie tematyki z nim związanej do zajęć szkolnych oraz publikacje w prasie artykułów, w których podkreślane jest podejmowanie przez zakłady pracy, dla uczczenia październikowych wydarzeń, dodatkowych zobowiązań produkcyjnych i innych działań.
Wystawę wzbogacają „perełki” techniki z końca lat 40. 50. i 60. XX wieku.
Ciekawostką jest również wizerunek nieistniejącego już od 1990 roku Pomnika Czynu Rewolucyjnego, który wzniesiony został w sosnowieckim Paku Sieleckim w roku 1968.
Na ekspozycji znalazła się m.in. prasa z lat 1949 i 1951, kopie gazetek wychodzących w końcu XIX i na początku XX wieku w Zagłębiu Dąbrowskim, podejmujących problematykę wzrastającej fali niezadowolenia i strajków klasy robotniczej w naszym mieście i najbliższej okolicy, a także wspomnienia dąbrowianina – uczestnika Wielkich Wydarzeń w Rosji w 1917 roku.
Wystawę zorganizowano przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej, która udostępniła część eksponatów.
Kurator wystawy Danuta Micur