AKCJA „LATO 2014” W MUZEUM MIEJSKIM „SZTYGARKA”
PODSUMOWANIE
Te wakacje upłynęły pod hasłem gier planszowych – warsztatów, wspólnej nauki, pokazów oraz finałowego turnieju, gry terenowej dla wszystkich,a także ciekawostek z życia egzotycznych plemion i naszej rodzimej tradycji.
Niecodziennych przeżyć dostarczał Festiwal Historycznych Gier Planszowych, który był prowadzony w siedzibie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” i w Centrum Handlowym „Pogoria”. Na specjalnie budowanych dużych makietach, przy pomocy figurowych modeli, kierując się zasadami klasycznej gry strategicznej, odzwierciedlającej różnorodność istniejących w XVII wieku taktyk, szyków oraz sposobów prowadzenia walki wykorzystywanych przez wszystkie zaangażowane w działania wojenne strony, można było rozegrać dowolny rodzaj starcia dawnych wojsk, w plastyczny i realistyczny sposób odtworzyć zachowania na polu bitwy różnych formacji wojskowych – huraganowych szarż polskiej husarii, ziejących ogniem czworoboków szwedzkiej piechoty, lotnych jak wiatr tatarskich czambułów czy nieustępliwych monolitów moskiewskich strzelców, a nawet silnie uzbrojonych taborów kozackich.
Podczas spotkań – w każdy czwartek lipca i sierpnia – ich uczestnicy (indywidualnie i grupy zorganizowane), dzięki grom zebranym przez działający przy Muzeum Dąbrowski Klub Miłośników Gier Historycznych, mogli spróbować swoich sił i przygotować się do ostatecznego turnieju. Jego organizację zawdzięczamy Urzędowi Miasta – fundatorowi figurek do gier, elementów do makiet, sponsorowi cennych nagród – zestawów startowych do gry.
W rozgrywkach finałowych, które odbyły się 28 sierpnia w siedzibie Muzeum, zwycięzcami zostali:
I – Dawid Wareliś
II – Michał Gryń
III – Maciej Szczepek
Bardzo ciekawą propozycją akcji „Lato 2014” była również gra miejska pn. „Muzealne Intrygi”, prowadzona czterokrotnie dla różnych grup odbiorców przez Centrum Gier Fabularnych „Furia”. Polegała ona na wykonywaniu przez 3-4 osobowe grupy uczestników zadań specjalnych w terenie. Fabuła gry wymagała wyjaśnienia zdarzenia, które miało miejsce w fikcyjnym „miasteczku”, do zasymulowania którego służyły mury muzeum oraz tereny i obiekty znajdujące się w jego pobliżu.
W czasie gry uczestnicy musieli rozwiązywać zadania dodatkowe i spotkać się z różnymi postaciami, tak aby wyjaśnić główny wątek gry i zostać Wielkim Zwycięzcą. Pierwsze spotkanie przerosło nasze oczekiwania. Do Muzeum wszedł tłum ludzi! Do zabawy zgłosiło się wtedy prawie 60 osób, i to nie tylko z Dąbrowy Górniczej. Przekonaliśmy się naocznie, że naszą stronę internetową przegląda wielu odbiorców spoza miasta, chcących skorzystać z naszych propozycji.
Podczas tegorocznych wakacji można było również zgłębić historię Dąbrowy Górniczej dzięki pieszym wycieczkom z audio-przewodnikiem. Spacerując po najbliższej okolicy – najstarszej części miasta –można było dzięki jego tajemniczemu głosowi poznać sekrety historycznych obiektów tam znajdujących się – kiedyś i obecnie. Dla chętnych były do wykonania pewne zadania. Z nagrodami!
I chętnych nie brakło! Z tej okazji skorzystało 30 uczestników z Klubu Osiedlowego „Helikon”. I byli bardzo zadowoleni!
W ramach akcji Lato 2014 w Muzeum odbyła się również seria spotkań warsztatowych:
– etnologicznych
„Dzień Afrykański w muzeum.Ludy i plemiona świata” – formuła tego spotkania koncentrowała się na poznaniu zwyczajów trzech ludów zamieszkujących gorący kontynent: Berberów, Buszmenów i Masajów. Uczestnicy mieli m.in. możliwość nauki wiązania turbanu, rozpalania ognia, mogli poznać tradycyjne zabawy afrykańskich dzieci oraz obrzędowe tańce masajskie, a także spróbować tradycyjnej marokańskiej herbaty i berberyjskich przysmaków – daktyli. Dzień afrykański w muzeum wiązał się z nową wystawą Działu Etnograficzno-Podróżniczego pt. „Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej”
„Blisko, a ciekawe… Kultura i zwyczaje ziem polskich i dawnych Słowian” (Budownictwo ludowe, Rękodzieło ludowe, Ziołolecznictwo)
Wszystkie powyższe warsztaty prowadziła, przy współpracy z Muzeum, etnolog Magdalena Ryłek.
– geologicznych
„Od lasu karbońskiego do węgla kamiennego” – zajęcia miały na celu przybliżenie przeszłości geologicznej terenu Dąbrowy Górniczej oraz zapoznanie uczestników z mechanizmami, jakie kierują procesami uwęglenia. Połączone były ze zwiedzaniem Kopalni Ćwiczebnej oraz demonstracją pokładu węgla kamiennego w złożu. Dopełnienie powyższych warsztatów stanowiły „Soboty z tradycją górniczą” zapoznające uczestników z jej bogactwem oraz ukazujące ciężką pracę górników w poszukiwaniu czarnego złota.
Kolejną atrakcją były „Spotkania pod pancerzem” przeprowadzane z młodzieżą i dziećmi na terenie Parku Militarno Historycznego ,,Reduta”. Przybliżały one historię wojskowości i, na przykładzie zbiorów muzeum, omawiały rozwój Armii Polskiej na przestrzeni dziejów. Zwiedzający mogli również zwiedzać wnętrza pojazdów pancernych.
monitoring Akcji Lato – plik word