Muzeum Miejskie ,,Sztygarka” oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie
zapraszają na Noc Muzeów
17 maja 2014 roku
Propozycje Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
18.00 – 24.00 – bezpłatne zwiedzanie Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego REDUTA
(UWAGA! Wejścia do Kopalni oraz przejazdy do Będzina – ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA – rezerwacja w recepcji Muzeum lub telefoniczna pod numerem 32 726 41 85)
18.00 – 24.00 przejazdy (co 2 godziny) samochodem wojskowym do Muzeum Zagłębia w Będzinie
18.00 – 24.00 pokazy gier historycznych (hol główny Muzeum)
20.00 – promocja albumu Andrzeja Kryzy ,,Pejzaże Dąbrowy Górniczej” (sala audiowizualna Muzeum)
21.00 – spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie ,,Ballada o Janie Wnęku” (parking przy Muzeum)
Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk – cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj „lotni”, na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.
więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113
21.00 i 22.00 – zwiedzanie Bazyliki pw. NMP w Dąbrowie Górniczej (ul. Królowej Jadwigi)
Propozycje Muzeum Zagłębia w Będzinie
18.00 – 1.00 zwiedzanie Zamku
Zapraszamy do obejrzenia stałych ekspozycji zamkowych – „Dawna broń” oraz „Dzieje zamku i miasta”, a także wystawy czasowej „Początki Będzina”.
20.00 – 24.00 na dziedzińcu zamkowym, co godzinę odbywać się będą prezentacje uzbrojenia „Uzbrojenie i ubiór przez wieki” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych – Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta oraz Bractwo Rycerskie Zamku Będzin.
Zobaczyć będzie można różnorodne scenki rodzajowe, jak np. ubieranie rycerza w zbroję, czy pokazy walk rycerskich, oraz wziąć udział w konkurencjach dla zwiedzających tj. strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, nauka władania mieczem i toporem, i innych.
18.00 – 24.00 udostępnione zostaną Podziemia Będzińskie . Ostatnie wejście o 23.30.
Będzie można w nich zobaczyć m.in. wystawę planszową, prezentującą zdjęcia niemieckie z czasów budowy schronów przeciwlotniczych (z sierpnia 1944 r.), fotografie wykonane w czasie prac zabezpieczających, i materiały ukazujące koncepcję aranżacji obiektu.
Wstęp wolny
UWAGA
Oprócz kursującego samochodu wojskowego będzie kursował wynajęty autobus MPK:
Przystanek Będzin – 18.30, 19.50, 21.10, 22.00 / przystanek na placu pomiędzy Zamkiem a Pałacem Mieroszewskich – tuż przy rondzie/
Przystanek Sztygarka (na ul. Legionów Polskich) – 19.00, 20.20, 21.40
Przystanek Izba PKM – 19.20, 20.40
W dniu 17 maja 2014 roku muzeum jest czynne w godzinach
18.00 – 24.00
Tego dnia, ze względu na organizowane imprezy,
nie ma możliwości parkowania
na placu muzealnym.
Auto można pozostawić na parkingu przy Nemo Wodny Świat lub pobliskich ulicach.
Zdjęcia pochodzą ze strony Teatru Gry i Ludzie