Działające przy Pałacu Kultury Zagłębia stowarzyszenie twórców „Zielone Słonce” firmuje powstający przy współpracy z Muzeum Miejskim „Sztygarką” teledysk Macieja Maleńczuka „Oli Ola” z najnowszego albumu artysty – „Psycho Country”.
Warty zauważenia jest fakt, że projekt ten, w reżyserii działającego od ponad 20 lat w Zagłębiu Śląsko Dąbrowskim Pawła Bogocza, to już kolejna jego wspólna realizacją z Maleńczukiem. Poprzednie prace Bogocza, czyli np. premierowo prezentowana w ramach przeglądu kabaretowego PKZ „Debesciak” – „Wolność słowa” – została nagrodzona statuetka „Fryderyka” jako ” Najlepsze polskie muzyczne video” czy 4 nominacjami na międzynarodowym festiwalu wideoklipow „Yach Film” w Gdańsku (najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza kreacja aktorska i grand prix). Pomysł Bogocza spodobał się tak bardzo, ze scenariusz został powtórzony przez amerykańska super grupę R.E.M („Bad Day”) – nagrywającą dla tej samej co Maleńczuk firmy. Wydarzenie to odbiło się głębokim echem w branży muzycznej – gdyż nigdy wcześniej polscy reżyserzy videoklipów nie inspirowali amerykańskich wykonawców z tzw. pierwszej ligi…
Nagrodzony statuetką „Yach Film” za najlepszy scenariusz roku był także teledysk Maleńczuka „Dawna dziewczyno” stworzony przez Pawła Bogocza w pobliskim Świerklańcu. Wielkim sukcesem okazał sie uznawany za pierwszą polską „złotą płytę dvd” zbiór kilkunastu prac jakie Bogocz stworzył do piosenek najwybitniejszego, najpopularniejszego naszego barda przełomu wieków -który został wydany w Polsce przez Warner Music pod znamiennym tytułem „Wolność słowa”. Warto wspomnieć ze wszystkie umieszczone tam prace powstały w plenerach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina – będąc znakomitym elementem promocji regionu i swoistym, osobistym darem Bogocza dla lokalnej społeczności…
Stowarzyszenie „Zielone Słonce” z duma podkreśla – że międzynarodowe, ogólnopolskie sukcesy artystyczne są możliwe nie tylko z największych ośrodków kulturowych w Polsce. Jak widać – Zagłębie to już wreszcie nie tylko miejsce narodzin wielu wybitnych polskich artystów, lecz jak widać to na przykładzie Pawła Bogocza – jest to już także miejsce działań twórczych na skale dotąd w naszym regionie niezauważalną.
Premiera pracy jaka została zrealizowana w Dąbrowie przewidziana jest na koniec wakacji. Życzymy zaprzyjaźnionym z Muzeum Miejskim „Sztygarką” twórcom powodzenia zarówno przy tym, jak i przy następnych projektach! 🙂