NOC MUZEÓW
Raz w roku w całej Europie muzea otwierają swe podwoje o dość nietypowej godzinie.
Nocne zwiedzanie zapoczątkowano w 1997 roku w Berlinie, obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W tym roku do akcji włącza się także Muzeum Miejskie „Sztygarka”, zapraszając „nocnych marków” do zwiedzania.
Niech nie zwiedzie Was drodzy Goście obecny wygląd Muzeum. Pod nowoczesną elewacją kryją swe mroczne oblicza sędziwe mury, powstałe w Roku Pańskim 1842. Wybudowany wówczas pałac Zarządu Górniczego przez dziesięciolecia wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie i gospodarzy, nie oparł się zawieruchom wojennym, a dziś służy mieszkańcom aglomeracji śląsko – zagłębiowskiej.
W nocy z 19 na 20 maja zapraszamy do Muzeum
w godz. 16:45 – 24:00
i
Kopalni Ćwiczebnej
w godz. 17:00 – 24:00
Do zwiedzania udostępniamy wszystkie pomieszczenia muzealne.
Bez pośpiechu powędrujemy długimi korytarzami, będzie czas, by podumać nad obrazem i pochylić nad gablotą. Wpisanym w rodowód zagłębiowski opowiemy o historii przodków i zastanowimy się nad odwiecznym pytaniem: kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Przyjezdnym przybliżymy dorobek historyczny, obyczaje i kulturę Zagłębia Dąbrowskiego. Zapraszamy dociekliwych – udzielimy wyczerpujących odpowiedzi, pasjonatom opowiemy ciekawe historie.
Szczególnie gorąco zapraszamy rodziny z dziećmi – majowa noc 2012 roku zapewne pozostanie w ich pamięci, wpisując się w rodzinną tradycję obcowania z historią i sztuką, bowiem w tę jedyną noc w roku, wszyscy doświadczymy nowego wymiaru połączenia kultur.
Co godzinę, począwszy od 20:00, będą miały miejsce półgodzinne bloki prezentacji multimedialnych, poświęcone ciekawym miejscom z całego świata. Każde spotkanie o innej tematyce.
Przygotowanie i prowadzenie – Grzegorz i Łukasz Kuśpielowie
Wstęp do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” bezpłatny
Niedosyt wrażeń uzupełnimy udostępniając podziemia Kopalni Ćwiczebnej – zejdziemy w głąb korytarzy, na poziom minus 25 metrów. Wędrując wąskimi chodnikami pokażemy trud pracy górnika oraz zabytkowe maszyny do urobku węgla. Efekty specjalne nowoczesnych urządzeń multimedialnych wzbogacą specyficzny klimat kopalni.
Wstęp do Kopalni Ćwiczebnej za połowę ceny
Zasady zwiedzania Kopalni Ćwiczebnej
Zapraszamy grupy maksymalnie do 15 osób.
Wstęp na pierwszy poziom od 6 do 9 roku życia. Wstęp na poziomy pierwszy i drugi od 10 roku życia.
Ze względu na panujące w Kopalni Ćwiczebnej warunki górnicze (temperatura 10-11 stopni Celsjusza, wilgotność 80-90%), zalecane jest stosowanie wygodnego (pełnego) obuwia i cieplejszego okrycia.
Bilety do nabycia w budynku Muzeum od godziny 16:45