Dzień afrykański w Muzeum. Ludy i plemiona świata

plakat cmyk a4

W dniu 02.07.14r. w Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej odbyły się zajęcia warsztatowe pod tytułem „Ludy i plemiona świata (Berberowie i Buszmeni”), w których uczestniczyły dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Radosny Świat” przy Szkole Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Warsztaty prowadzone były przez Panią etnolog Magdalenę Ryłek przy współpracy pracowników Muzeum.

Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, oraz poczęstunku. Prowadząca zajęcia Pani etnolog w ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom podstawy kultury oraz tradycje związane
z życiem ludów afrykańskich – Berberysów i Buszmenów. Atrakcją części praktycznej była nauka techniki wiązania turbanu przez każdego uczestnika warsztatów. Dzieci wykonały również piękne malowidła naskalne Buszmenów. W trakcie trwania warsztatów wszyscy uczestniczyli w poczęstunku, mając okazję spróbować berberskich przysmaków – marokańskiej herbaty oraz daktyli.

W podziękowaniu dla organizatorów warsztatów – pracowników Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz prowadzącej – Magdaleny Ryłek – za dostarczenie wielu pozytywnych wrażeń w wakacyjny, wolny czas, w imieniu wszystkich uczestników – Krystyna Raczak oraz Renata Wrona.

DSC_0789 DSC_0790 DSC_0792 DSC_0794 DSC_0795 DSC_0798 DSC_0799 DSC_0802 DSC_0804